Susanna On the Go
Armeeniasse reisija meelespea

Armeeniasse reisija meelespea

Mõeldes kõigile tulevastele reisijatele Jerevanis ja Armeenias, panin kirja väikesed vihjed ja nipid, millega seal paremini hakkama saada. Armeenlased on mägede rahvas, loomu poolest temperamentsed ja kuumaverelised. Nende kultuuris on aga palju aspekte, millega on hea juba eos arvestada. 

 1. Taksojuhid petavad sind. Kahju, aga nii see on – nagu kogu ülejäänud maailmas. Kindlustamaks, et sa maksad õiglast hinda, soovitan istuda ainult sellisesse autosse, kus on töötav taksomeeter. Teate neid libekeeli, kes lubavad sõbrahinnaga ainult 2500 drami eest bussijaamast kesklinna viia? Ta petab sind. Õige hind oleks 600 drami. Fikseeritud 600 AMD kehtib kesklinna piires, umbes 5 km raadiuses. Mitmetuhandene hind on õigustatud ainult lennujaamast kesklinna sõites.
 2. Azerbaijani ei ole olemas. Armeenlastel on idanaabritega jätkuvalt väga külmad suhted. Mina isiklikult ei soovitaks ise naaberriigi nime isegi mitte mainida – see teema võib kohalikud üsna endast välja viia, nii noored kui vanad. Samuti ei tasu võtta sõna kriisipiirkonna Nagorno Karabakhi teemal.
 3. Türgit ei ole tegelikult ka olemas. Üsna sarnane seis, mis ülaltoodugagi. Naaberriigi nime ootamatu kuulmine võib sõbra ootamatult sinu vastu vaenulikuks muuta. Armeenlaste ajalugu on täis verd, surma ja kannatusi.
 4. Hinnad on odavad. Korralik õhtune väljaskäimine tantsu, snäkkide, jookide ja taksoga võib kokku minna ainult 5€. Õhtuseid lokaale on Jerevanis palju ja igale maitsele – läppunud keldri-ööklubitest peenete prantsuse restoranideni. Minu isiklik lemmik on kohalike pubi Hemingway’s südalinnas, kus saab pidada armeenlastega mahedaid vestlusi ja pingelisi malematše. (Oih, see vist jättis üsna nohikliku mulje… Aga ausalt, sellised õhtud on sada korda toredamad kui higised träänsspaartid.)
 5. Taskukohane kõrgkultuur. Jerevani ooperimaja tipptasemel etendused on tõeliselt tasukohased – piletid maksavad ligikaudu 5-6€. Ooperimaja asub südalinna pargis, keset rohelust ja loodust, ning on jalutuskäigu kaugusel pea igast kesklinna punktist. Ma ei ole siiani Armeenias ooperis käinud, ent suvel naastes plaanin selle kindlasti ette võtta.
 6. Ääretu mitmekesisus.  Armeenias leiab tegevust igaüks. Seal on rahvarohked suusakuurordid (ilma mäepiletita, tõstuki hind 1000 AMD/sõit ja varustuse rent umbes 10 000 AMD/päev), maailma pikim köisraudtee, pulbitsevad kuumaveeallikad, 4000+ meetrised mäed, imelised raudtee-marsruudid, käsitööveinid ja parkunud kätega vaibapunujad.

  Armeenia17-87
  Tsakhadzor suusakuurort
 7. Tutvused on olulised. Armeenias on tutvused väga olulised. Hea uudis on aga see, et nii väikeses riigis tunneb alati keegi kedagi, kes saab sulle kasulik olla. Enne suurema ostu tegemist, päevareisi broneerimist või isegi takso tellimist tasub alati uurida, kas hosteli receptionist või baaris kohatud neiu oskab sulle soovitusi anda. Tihti saavad kohalikud pakkuda võimalusi, millest turistidele avalikult ei räägita. Nii saime ka meie tutvuste kaudu näiteks terveks päevaks eraautojuhi, hinnaga 10€/inimene.

 

Minu mõlemad Armeenia reisid on olnud täis avastamisrõõmu. Olgugi, et olen riigile juba kaks korda ringi peale teinud, ootan põnevusega nägemist, missugune (m)elu seal suvisel ajal käib. So long, Armeenia! Ja edasi…..Gruusiasse!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to Top