Susanna On the Go

kogemata kaukaasias / Armeenia

Yerevan rabas mind oma kontrastidega. Ilus ja kole, uus ja vana, kallis ja odav eksisteeris kõik üheskoos. Vanad majad lagunesid ilma uste ja akendeta ning uusi ehitati nende kõrvale. Disaineripoodide vahetus läheduses müüsid armsad vanaisad oma Ladade pagassidest odavalt viinamarju ja apelsine (ning möödudes palusid, et aitaksid neil auto käima lükata :)). Südalinnas asusid ingliskeelsete nimedega tänavad, mille eksisteerimist taksojuhid naljaks pidasid. 

Peagi pärast kohale jõudmist selgus, et armeenlaste kellad käivad ülejäänud maailmaga hoopis teises rütmis. Õhtusöögile võis rahumeeli tund aega hilineda ja siiski oma kohalikke võõrustajaid veel tublid kolmkümmend minutit oodata. Lõunaeurooplased rõõmustasid.

Meil on sellega vist alati keeruline harjuda.

Yerevanist palju enam avaldas mulle muljet Armeenia mäestik. Juba marsrutkaga üle Gruusia-Armeenia piiri sõites oli näha kuninglikke lumevaibaga kaetud mägesid ja nende vahel asuvaid orge, mille põhjas looklesid kõrvuti jõgi ja raudteerööpad. Ahmisin vaateid endasse! Sain päris palju mööda riiki ringi sõita, imetleda kaugusest Türgi piiril asuvat Ararati mäge, laulda solistina spirituaale ühes maailma vanimas kristlikus kirikus (1. sajandil kalju sisse raiutud kirik, mille keskel voolab jõgi), avastada ihuüksi salajasi ajaloolisi koopaid ja ronida koos kohaliku giidiga Ararati mäestikus asuva Mt. Hatisi otsa.

Nädala jooksul kohtasin kolme meest, kes eesti keelt oskasid kõneleda. Absoluutselt igal pool rõõmustati minuga tutvumise üle, sest armeenlaste-eestlaste suhted olevat alati väga head olnud. Kuulsin seda juttu ka kodus enne minekut – tore, et see on kahepoolne 🙂

Hirmus vahva oli reisida riigis, kus mind automaatselt sõbraks peeti. 

Hirmus vahva oli ka reisida riigis, kus olin sunnitud kõik oma vene keele varud kokku koguma ja lausetesse vormima. Peaksin ka edaspidi külastama piirkondi, kus inglise keel võrdlemisi kitsalt levinud on.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to Top