Susanna On the Go
Low-budget reisimine – Couchsurfing

Low-budget reisimine – Couchsurfing

Couchsurfingu kogukond on ilmselt tuttav ka paljudele neile, kes ise sellest osa ei ole. Reisijatele külalislahkuse ja solidaarsuse üles näitamine on paljude jaoks võimalus oma igapäevaelu põnevamaks teha, kohtuda eri kultuuriruumist pärit inimestega ja tutvustada enda kodukanti ka teistele.

Couchsurfingu globaalne kogukond on aga oma esialgse võlu suuresti minetanud ning aktiivseid võõrustajaid jääb aina vähemaks. Selle arvelt kasvab aga järjest pahatahtlike kasutajate arv ja lugusid ebameeldivatest kogemustest kuuleb pidevalt. Pikaajaliste reisijate hinnangul ei ole CS-ist enam midagi head oodata ja võõrustamisvahetuse (inglise keeles on ilus väljend hospitality exchange) hiilgeajad on jäädavalt kadunud.

Hiilgeaegade osas ma sõna võtta ei oska, kuna olen selles kogukonnas alles mõned aastad aktiivne olnud. Küll aga pean ütlema, et mina naudin Couchsurfingut endiselt täiel rinnal, nii külalise kui võõrustajana. Aastate jooksul olen ööbinud meeletult huvitavate natuuride juures. Näiteks eelmisel suvel Prantsusmaa rannikul Le Havre’s võttis meid vastu noormees, kes istus hommikust õhtuni korteri akna peal, jõi tassipõhjast kohvipaksu ja kimus vaikides kangeid sigarette – tõeliselt stereotüüpne morbiidne prantslane. Vastukaaluks ööbisin Iirimaal hiigelsuures majas pere juures, kes pakkusid lisaks isiklikule ensuite toale 2-3x päevas süüa ja sõidutasid autoga mööda maakonda ringi – puhtast heatahtlikkusest. Hiljuti magasin ka ühe noorte ühiselamu pesuruumi põrandal, mis oli samuti tore.

Couchsurfingus mugavusi taga ajada pole mõtet (ega kuigi eetiline), sest igal juhul pakuvad võõrustajad enda poolt parimaid võimalikke tingimusi. Samas eelistan sellist reisimis- ja ööbimisstiili igal juhul hostelis elamisele. Viimased on tihtipeale räpased, lärmakad ja ülerahvastatud. Kohalike diivanil (või pesutoa põrandal) magades saad aga osa kellegi kodust ja igapäevaelust, koos nende murede ja rõõmudega. Lisaks magamiskohale jagatakse tihtipeale teadmisi linnast ja riigist, kultuurist, ajaloost. Parimad restoranid ja kohvikud olen ma alati leidnud tänu võõrustaja soovitustele, nagu näiteks eelmisel aastal külastatud Ateena pererestoran.


Kellegi juures ööbides on ka teatud kirjutamata reeglid, mis tagava
d mõlemapoolse meeldiva kogemuse – kõige olulisem on vast peegeldada oma võõrustajat ja mitte segada tema igapäevaelu. Ma olen üldjuhul kokku puutunud hostidega, kes hea meelega veedavad tööpäeva lõpus paar tundi koos aega ja siis tegelevad oma toimetustega edasi. Eks couchsurfer peab siinkohal omajagu tundlik olema – märkamaks võõrustaja ootusi ja temalegi positiivse kogemuse pakkuma. Kuigi Couchsurfing on rangelt tasuta, tuleks siiski arvestada, et inimesed teevad seda enda vabast ajast ja heast tahtest ning väärivad meelespidamist – olgu siis jagatud taksoarve, sooja õhtusöögi või Eestist toodud kingituste ja šokolaadi näol.

18816934_1591235040894696_562538213_n
Ühed paljudest võõrustajatest – Aggie & Joanie Dublinis

Oma Hiiumaa kodus olen ka ise külalisi vastu võtnud. Kuna olen praeguse seisuga üks ainsaid aktiivseid hoste terve saare peale, on suvisel ajal mu postkast kirjadest pungil. Nii palju, kui ma ise kodus olen, püüan ka teistele pakkuda võimalust saart avastama tulla. Võõrustajana püüan tagasi anda kõike seda, mida mulle üle Euroopa pakutud on – teen süüa, sõidutan autoga ringi, laenan jalgratast ja jätan piisavalt privaatsust ka külaliste iseseisvale olemisele. Muideks, see kõik töötab ka eestlaste puhul – tulge külla, kui ei usu!

Minu 5 tegutsemisaasta jooksul on Couchsurfing ja võõrustamisvahetus pakkunud eranditult häid elamusi ja ilmselt jään seda veelgi mitmeks aastaks kasutama. Kellele see aga põhimõtteliselt enam ei istu (nimelt läks sellest kevadest kommuuni piiranguvaba kasutamine surfarite jaoks tasuliseks – samas kes vaheldumisi võõrustavad ja surfavad, need maksma ei pea), saavad liituda ka teiste sarnaste kogukondadega – näiteks TrustRoots ja BeWelcome. Mida suurem aktiivne kogukond neil lehtedel on, seda lihtsam on ka avastamas käia. Parim asi hospitality exchange’i juures? Sa näed, kuidas maailm on häid inimesi täis!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to Top