Susanna On the Go

Low-budget reisimine – säästulendude nipid

Vähe sellest, et lendamine meeletult aega säästab, on see hea planeerimise korral ka kõige odavam viis Euroopas ja lähiümbruses liikuda. Kui bussidega Tartust Hiiumaale sõitmine läheb kindlasti üle 20€, siis sama raha eest olen ma lennanud nii Oslosse, Düsseldorfi, Dublinisse, Milanosse kui enam-vähem igale poole Põhja- ja Kesk-Euroopas. Säästulendude puhul kipub aga kehtima reegel, et sa saad täpselt nii palju kui maksad ning ei sentigi rohkem. Kui rääkida konkreetsetest firmadest nagu RyanAir, WizzAir, EasyJet ja muud sarnases hinnaklassis, siis on odava hinna sees tõepoolest vaid õigus lennukis oma kohale istuda ja käekotti süles hoida. Ära-antav reisikott, käsipagasi pea kohale kappi mahutamine, kaaslastega kõrvuti istumine ja isegi veeklaas pardal tulevad kõik lisatasude eest.

Et lennud võimalikult valutult läheksid, olen kokku pannud mõned nipid, mis odavlennufirmadega lendamise natukene sujuvamaks teevad.

  1. Osta piletid ette ära. Lennupiletite hinnad kasvavad vastavalt müüdud piletitele – mida rohkem on ostetud, seda kallimaks piletid lähevad. Seega tasub oma reise pikalt ette planeerida ning ka piletid vastavalt ära osta. Näiteks on praegu väga hea aeg, et järgmiseks talveks või kevadeks mõni sihtkoht välja vaadata – olles esimeste ostjate hulgas, saad ka parima hinna.
  2. Vaata üle lennuajad. Odavlennufirmad kipuvad üsna ebamugavatel aegadel väljuma ja saabuma. Üldjuhul on kõige odavamad lennud need, mis kell 6 hommikul väljuvad ja mille jaoks juba kell 4 peaks lennujaamas olema. Ma olen lugematuid öid lennujaamade pinkidel magades veetnud. Enam ei tundu see isegi nii ebamugav – oma veekeetja ja keedupotid on alati kotis (jah, käsipagasis, hehe) ja need tekitavad päris koduse tunde. Eks igal lennujaamal ole ka oma veidrusi ning öösel tulevad need eriti hästi välja – näiteks üks Oslo jaam mängib öösiti iga tunni aja tagant üht konkreetset Biitlite lugu. Päeval ei pruugiks seda tähelegi panna. 🙂
  3. Broneeri lennupiletid koos oma kaaslastega. Pea kõik Euroopa-sisesed lennufirmad küsivad koha määramise eest lisatasu. Ma ei ole istekoha eest kunagi maksnud ega plaani ka lähitulevikus seda teha. Minu jaoks pole küll ka vahet – ma jään tavaliselt juba lendu tõustes magama ja ärkan alles maandumisaplausi peale. Kellegagi koos lennates on aga hea mõte kõik piletid ühele broneeringule panna, siis määratakse seltskond ka koos istuma. Ainsaks erandiks on RyanAir, kes sellest kevadest saati määrab teadlikult ühel broneeringul olevad inimesed eri lennuki otstesse ning pakub siis võimalust lisatasu eest kohti vahetada. Kusjuures kõigil (!) viimase aja lendudel on minu kõrval koht vaba olnud!
  4. Tee online check-in. See on odavlennufirmade peamine tuluallikas – kui mõni reisija on unustanud (ja neid unustajaid on iga lennu peal palju) check-ini ära teha, ootab neid lennujaamas vähemalt 50€ suurune trahv. Vanasti tuli kõik need e-piletid paberil välja printida ning kogu protsess oli parajalt piinarikas. Täna on õnneks lihtsam –check-iniks vajutan oma mobiiliäpis kolm korda ekraanile ja ongi tehtud. Tuleb ainult tähele panna, et teatud lennujaamad mobiilseid pardakaarte ei tuvasta, näiteks nagu Marrakeshi lennujaam Marokos.
  5. Lenda ainult käsipagasiga. Käsipagasiga lendamine tundub esialgu päris suure teadusena – eriti kui minnakse ära mitmeks kuuks, eri kliimadesse ja maastikele. Kirjutan sellest peagi ka eraldi postituse, kuid käsipagasit pakkides juhindun kuldreeglist: valin välja vaid hädavajalikud asjad ning jätan neistki pooled maha.
  6. Pista kotti tühi veepudel. Lennuki peal tekib kehal suur vedelikupuudus, mis võib enesetunde väga kiiresti kehvaks teha. Lend valutava pea, undavate kõrvade ja valuliku kurguga pole just kellegi unelm. Et enda jaoks alati lonks vett varuda ja samas hoiduda ebavajalikust plastiku tarbimisest ning lennujaamade kõrgetest hindadest, hoian ma alati kotis veepudelit. Turvakontrollist viin läbi tühja pudeli, mille hiljem tualetis või mõnes kohvikus täis panen. Ja ongi hea olla!
  7. Võta meelelahutust kaasa. Kes lennu ajal magada ei saa, peaks raamatu, malemängu või sülearvuti kotti pistma. Odavlennufirmade ainus pakutav meelelahutus on nende kirevad ostukataloogid, mis aastast aastasse enam-vähem sama sisu kannavad. Me oleme Sandriga igavuse peletamiseks väikest malemängu kaasas kandnud, mis enam-vähem igasse olukorda sobib. Kord mängisime öösel lennujaamas võõrastega Türgi lauamängu tablat – samuti mõnus ajaveetmine!
  8. Ole varakult lennujaamas ja esimeste hulgas pardal. Isegi ainult käsipagasiga reisides võivad lennujaama järjekorrad oodatust pikemaks venida. Kuna ma olen lendamise osas paras närveerija, eelistan esimesena enda väravas lendu oodata ning ka esimeste hulgas pardale saada – see kindlustab riiulites pagasiruumi ja rahuliku sisseelamise.

Säästulendudega liikumine ei pruugi olla just lust ja lillepidu, kuid hea ettevalmituse korral ei ole need ka midagi ületamatut. Euroopasisesed lennud hinnaga 1-50€ ja Põhja-Euroopast Aafrikasse või Aasiasse 50€ lendamine on teatavaid ebamugavusi igati väärt. Vähemalt mina olen täna veel nii noor ja paindlik, et saan nautida väga erinevaid sihtkohti väikese eelarvega ning vajadusel ka lennujaama põrandal öid mööda saata.

3 Responses

    1. Jah, kitsad vahekäigud ja vähene pagas on seda igati väärt, kui jõuan sihtkohta ja saan tänu kokkuhoiule 100-200€ enam elamuste alla panna. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to Top